ahmadsahi8184 ahmadsahi8184
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At the seafood market, a pound of tuna cost $8. 55. Jeremy bought 8 3/5 lbs for a Sunday dinner.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2022

[tex][Hello,BrainlyUser][/tex]

Answer:

$73.53

Step-by-step explanation:

Since 1 Pounds cost → $8.55

Then 8 3/5 * $8.55 = 73.53

Hence, Jeremy bough 8 3/5 for $73.53

[CloudyBreeze]

Answer Link

Otras preguntas

if a pice of cake coats $10 and you buy 2 pics of cakes how much would it coast
During the 1500s, the Roman Inquisition created a German and an English translation of the Bible. a list of criticisms of the Roman Catholic Church. a list of b
which thinker proposed laws of motion that guided science for centuries
How is a state constitution like the U.S. Constitution? a) Both contain 27 amendments. b) Both describe the natural rights c) Both set up government structure d
how did scientific rationalism affect European religion and politics
Which of the following statements supports an election-based judicial selection system? Appointing judges protects them from basing judicial decisions on majori
Settlers along the Ohio and Mississippi rivers use these waterways
When Egypt made cotton its biggest crop, what major risk did it take?
What is (4x10 to the Eighth power subtracted by 9×10 to the seventh powers
find the average rate of change for the ordered pair: (3,10),(5,18)