harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

Which best describes the link between the second great awakening and the abolitionist movement
Forms of art depend upon _____________________ a. the message the artist wants to convey and the culture. b. the artist’s tastes and the message the artist wa
identify at least three examples of foreshadowing from anywhere in Oedipus the King and suggest what each foreshadows.
Anybody good at Us History? Like the constitution, declaration of independence, revolutionary war.. etc
How to write three bullet point essays on these three topics?
P4O6(s) + 2O2(g) P4O10(s) round to the nearest whole number (help please its stressing me out to the max)
What is the effect of using a third-person limited narrator in “The Harvest”? A) The story becomes more personal. B) Mystery and tension are created becaus
Which of the following correctly describes the importance of the nitrogen cycle? to recycle carbon-based compounds to replenish carbon in the atmosphere
An element's identity can be determined from its? A. Atomic Number B. Number of neutrons C. Number of isotopes D. Energy levels
12. 13. 15. Plz help