28450337 28450337
  • 03-04-2022
  • Mathematics
contestada

Ava buys 3.5 pounds of strawberries for $2.99 per pound. How much does she spend?

Respuesta :

lukasloveskittens
lukasloveskittens lukasloveskittens
  • 03-04-2022

Answer:

10.50$

Step-by-step explanation:

3 dollars a pound

3x3=9

half a pound, half the price which is 1.50$

9+1.50= 10.50

Answer Link
mahin30 mahin30
  • 03-04-2022

Answer:

$10.465 ≈ $10.47

Step-by-step explanation:

3.5 lb of strawberries * $2.99/lb of strawberries = $10.465 ≈ $10.47

Please mark as brainliest.

Answer Link

Otras preguntas

Can I please have 1 indirect object In percy jackson sea of monsters including the page number?
A yellow luminous flame is produced when an insufficient amount of oxygen is supplied. This flame should not be used when heating because it will coat glasswar
Which of the following is a factor that contributed to the formation of the Farmers' Alliance? low crop prices restrictive tariffs government regulations lack o
PLEASE HELP I GIVE THANKS
Mrs.Traynor's class is taking a field trip to the zoo.The trip cost $26 for each student.There are 22 students in her class. Round each factor to estimate
Which animal has tracheae but no lungs for respiration? A. cardinal B. grasshopper C. toad D. tuna
The Scythians divided into what two branches?
Miguel painting letters of alphabet on cubes. he will paint one letter of the alphabet on each cube. he knows that there are 26 letters in the alphabet. how man
If 3t − 7 = 5t , then 6t = how do you solve this
Kevin can travel 22 and a half miles in one third hour what is his average speed in miles per hour