westfallfamily9906 westfallfamily9906
  • 04-04-2022
  • Mathematics
contestada

If 12Kg of chicken feed cost 20 how much would 5kg cost?
and what is the unit rate? ( price per 1 kg)

Respuesta :

kyael06
kyael06 kyael06
  • 08-04-2022

Step-by-step explanation:

if you 12kg cost 20 what about 5kg that will be 5kg×20÷12kg= 8.33 when you round of to the nearest hundredth this is the price of 5kg

sorry but i dont think i know how to answer the other question i have done what i only know thankyou

Answer Link

Otras preguntas

the prism shown has a base that is a trapezoid. Find the volume of the prism.
The student's council is setting up a concession stand for a 24 hour relay. They plan on selling hot dogs and hamburgers. A maximum of 600 hamburgers and hot do
Mrs. thomas has received an invoice from the manufacturer for which she distributes products. the invoice states credit terms of 3/10, n/30. puzzled by this, sh
A sample of carbon monoxide has a volume of 150mL at 10 degree Celsius and 0.75atm. What pressure will be exerted by the gas if the temperature is increased to
Saving money is a(n) ____________________, because it involves less consumption in the present, but the ability to consume more in the future.
Why did the jews migrate from western europe to poland?
These lines are an example of _____. allusion pun prose blank verse
The length of a rectangle is 6 m longer than its width. If the perimeter of the rectangle is 32 m , find its area.
Forcible administration of medication to a patient who does not consent would be considered __________.
Correlational research is most useful for purposes of