jordynbanaka
jordynbanaka jordynbanaka
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Determine which is the better buy.
9 straps for ​$10.25 or 30 straps for ​$66.00

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 05-04-2022

Answer:

9 straps for $10.25

Step-by-step explanation:

Price rate

  • 9 straps for $10.25 = 10.25/9 = $1.14 per strap
  • 30 straps for $66 = 66/30 = $2.20 per strap

Better buy

  • 9 straps for $10.25
  • Less cost per strap
  • better buy
Answer Link
chibabykalu16
chibabykalu16 chibabykalu16
  • 05-04-2022

Answer:

9 straps

Step-by-step explanation:

If you're selling 30 straps for $66 then you get a 2.2 per each

But 9 straps for $10.25 will get 1.139

So, the value that's smaller which is 9 straps for $1.139 is a better buy

Answer Link

Otras preguntas

4 yards = _______ feet
Select the conditions caused by fungi. rust yellow mosaic barley yellow dwarf blight Stewart’s wilt holcus spot stalk rot
What is the mean of these numbers?4,5,5,2,3,3,2,8
Y'all what's the answer?
uppose IQ scores for adults follow a Normal distribution with a standard deviation of 15. Previous analyses have determined that national average adult IQ score
in the rainforest, plants that live on the forest floor have different adoptions from plants that live high up in the canopy. what is the main reason that leave
ABC is isosceles AC=20 and BC= 3x-7
Day 2 still: Put whatever you want you deserve a break from answering or asking questions :D
Someone plz give me a right answer now
Jenks Company developed the following information about its inventories in applying the lower-of-cost-or-net-realizable-value (LCNRV) basis in valuing inventori