n6wxrf6h76 n6wxrf6h76
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Bananas cost $0.48 per pound. If you spent $1.84, how many pounds of bananas did you
purchase?

Respuesta :

durua2
durua2 durua2
  • 05-04-2022

Answer:

3 pounds of bananas

Step-by-step explanation:

1.84 ÷ 0.48 = 3.8333etc

since you can't buy 4 pounds with the money you have its 3 pounds of bananas

Answer Link

Otras preguntas

which of the following marked the achievement of a long-held suffragist goal in the early 1900s ?
find the area of a frame that measures 20 inches on each side and has a width of 3 inches
in my number both digits are even numbers the digit in the tens place is less than the digit in the ones place the sum of the digit is 6 my number is
What continent is located south of Europe
What effect do you think the Pyrenees, Alps, & Carpathian Mountains had on life in medieval Europe?
Why is September 16 so important for Mexico
equivalent ratio for 12/9
If 6000 lb/day = t\wk what is the anwser
594 7/25 + 89 37/100= please help with this math problem
How were the indigenous peoples of Australia affected by the British takeover? a. The British moved most of the indigenous peoples onto lands with poor quality