mansonmalakai353
mansonmalakai353 mansonmalakai353
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

5 tons of mulch cost $37,800.00. What is the price per pound?

Respuesta :

saarah04 saarah04
  • 05-04-2022

Answer:

$3.78 per pound

Step-by-step explanation:

5 tons = 10,000 lbs

37,800/10,000 = 3.78

Answer Link
arshpreetdhillon778 arshpreetdhillon778
  • 05-04-2022
378000/5= 7560 each pound of mulch cost $7560
Answer Link

Otras preguntas

How did August Ames die?
Multiply the polynomials (2x^2+5x+5)(4x-3)
Ecology that focuses on dynamic changes occurring in one species is _____ ecology. 1) population 2) applied 3)systems
Which is true 159.399>159.410, 11.0=11.000, 5.9 <5.899n 1,4036>1.7001
Read this passage.Practically every teen texts and drive these days, and they seem to have no idea how dangerous it is.Which logical fallacy is represented?A. O
Who was Mary Phagan in Georgia's history? A) She was the interim governor of Georgia in 1913. B) She was killed in what became known as the "Leo Frank case."
For every 4 regular sodas a burger shop sold there were 3 diet sodas. What is the ratio of regular sodas sold to diet sodas sold?
Match the philosophy to its description. Philosophy 1. realism 2. symbolism 3. expressionism Description 1. mental drama 2. abstract made concrete 3. life as i
EXPERTs/ACE/GENIUS/TRUSTED HELPERs QUICK!!
What did the butcher say to the piece of meat