raegen36 raegen36
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

Which is the better deal?
A. 8 ounce jar of sauce for $1.20
B. 12 ounce jar of sauce for $1.44
C. 16 ounce jar of sauce for $2.40
D. 4 ounce jar of sauce for $0.64

Respuesta :

keironstevenson3
keironstevenson3 keironstevenson3
  • 04-05-2022
B

It is B because When you do 1.44/12 you get 0.12 so, 12 ounce jar of sauce for $1.44 is the best deal.
Answer Link

Otras preguntas

You are sitting in a car that isn't moving; suddenly, the car quickly accelerates. Your body seems to be pushed back against the seat. Which word best explains
What is "El Coquí"? What is its significance in the culture of Puerto Rico?
g=5/2a, for a. pls help
What country would he US fight if fifty four forty failed
ggrgrrg11111555526548714548915489714rwfxffiohfuyndvmnkjcn59754v 65987 4
i know this problem is not too complicated but i wasnt sure if i was right -5 1/2 plus 7 3/4
Cognitive therapy has been criticized for its focus on:
why does our tongue get to stick to ice?
Someone help me on this one!
Jewish prophecy stated that a(n) __________ would come and free the Jews from captivity.