ez127382 ez127382
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

manny spent $36 on 30 bottles of soda. how much would he spend on 12 bottles

Respuesta :

brujiczoe brujiczoe
  • 04-05-2022

Answer:

He would spend $14.40 on 12 bottles.

Answer Link

Otras preguntas

A donut shop sells glazed donuts for $5.88 a dozen. How much would one donut cost?
When employees stop working to force and employer to meet demands
8. A stroke is a sudden loss of brain function. It results from a lack of gas exchange with brain tissue, which occurs when the supply of blood to the brain is
Without calculating, is 1 1/6 × 4/5 less than or greater than 1 1/6. Is the product less than or greater than 4/5? Explain your reasoning
What would be the probability that randomly choosing 3 states from the top 6 murder states would actually be the top 3 states for murders in the United States
The quotient of ten to the seventh power and ten cubed?
why a day is 24 hours long
Eyewitnesses to crimes are not always reliable; they think they remember the facts about an event, yet they make errors. Describe three psychological factors th
the air in the stratosphere is less dense and more______then in the troposphere
what is the y-intercept of the line 8x - 5y = -10