Respuesta :

Answer:

$11.13

Step-by-step explanation:

24 cans = $38.16

divide both sides by 24 to find the cost per can, as this leaves us with 1 can on one side

24 cans / 24 = $38.16 / 24

1 can = $1.59

multiply both sides by 7 to get 7 cans of soup on one side, which is what we want

1 can * 7 = $1.59 * 7

7 cans = $11.13

Q&A Education