aalti002 aalti002
  • 03-06-2022
  • Mathematics
contestada

Olive has raised $3,428 to buy toothpaste to place in care packages. Each tube costs $2. Abut how many tubes of toothpaste can she buy? Choose the best estimate.

Respuesta :

kalnguye
kalnguye kalnguye
  • 03-06-2022

Answer:

I think the answer is 1,714 tubes

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Omar makes a total of $51.75 selling brownies and muffins at a bake sale if he sells 16 brownies for $2.25 each how many muffins does he sell at $1.75 each?
Erica has a monthly budget of $300 to spend on all of her expenses. She uses 2/3 on rent, and 1/4 on food. How much money remains for her expenses
Need help on number 2
square root of 6889 with work
What’s the mean in 43,69,48,37,85,57,95,102
Help me with the circled ones
What is the value of x in kite EFGH
Please help I will mark brainliest and 15 points
Which of the following linear equations in standard form contains points (-2,4) and (3,9)?
Which of the following would be characterized as "good cholesterol"?