abdelhakimboubazine abdelhakimboubazine
  • 05-06-2022
  • Mathematics
contestada

jackson bought 3 pounds of candy for $9.60.

What was the price of this candy in cents per once ?

Respuesta :

paulnneji
paulnneji paulnneji
  • 05-06-2022

Answer:

to find for one divide 9 dollars 60 pounds by 3 to get the coast of one candy

Answer Link

Otras preguntas

Explain how development in tropical rainforests creates economic advantages but at a cost to the environment. (6 marks)
Find the circumference of a circle in terms of n if the radius of the circle is equal to 6 inches. a. 6 7 in. b. 12 7 in. C. 36 in.2 36 it in. O d. e. 12 in.2 A
The circumference of a circle is 15 meters. Find the area. Use 3.14 for a.What is the value of the radius rounded to the nearest tenth?What is the approximate a
What is the y value?
if a quadratic equation with real coefficients has a discriminant of -36 then what type of roots does it have
write the equation you would use to find x, then solve for x.
The dimensions of triangle A are twice the dimensions of triangle B. The area of triangle A is 162 cm2. What is the area of triangle B?
Use long division to find the quotient below. (x2 + 3x - 18) + (x-3)
How much heat is liberated (in kJ) from 249 g of silver when it cools from 87 °C to 26 °C? The heat capacity of silver is 0.235 Jg^{-1} °C^{-1}. Note, "heat lib
Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $135 and $95, respectively. Each product uses only one type of raw material that cost