ladyvaeshia12 ladyvaeshia12
  • 02-07-2022
  • Mathematics
contestada

As a unit price, a half-dozen for
$6.00 is
a. $36.00 each
b. $6.00 each
c. $0.50 each
d. $1.00 each

Respuesta :

evelyn81264
evelyn81264 evelyn81264
  • 02-07-2022
d. $1.00 each is the answer
Answer Link
veewii veewii
  • 02-07-2022
d.$1.00 each
Explanation:
A dozen is 12 half of 12 is 6
6 divided by 6 is 1 therefore u have 1.00 dollar each
Answer Link

Otras preguntas

Find the value of x. Round to the nearest tenth.
Classify these sequences as arithmetic, geometric, or neither. Make sure to justify your answer 6) 7, 14, 28, 54 7) 1000, 200, 40, 8 8) 7, 14, 21, 28 thank u !
What is the eight path?
Pls help me!! Pls pls
What is the slope- intercept equation of the line below?
Where does the author go to school?
i am genuinely lost ..... pls dont give me pdfs or links There are 25% more 7th graders than 6th graders in band. If there are 135 total 6th and 7th graders in
Simpson's diversity index formula
Find the volume of the cylinder
2x/5 = 4 what is the value of X?