dalalma dalalma
  • 04-07-2022
  • Mathematics
contestada

3 erasers cost $4.41. Write a proportion that would solve for the cost of 4 erasers.

Respuesta :

zarampa
zarampa zarampa
  • 04-07-2022

Answer:

$5.88

Step-by-step explanation:

3 erasers ⇒ $4,41

4 erasers ⇒ $A

A = 4 erasers * $4.41 / 3 erasers

A = $ 5.88

Answer Link
jsimpson11000 jsimpson11000
  • 04-07-2022

Answer:

see below

Step-by-step explanation:

Proportion:

4.41 is to 3 erasers as   'x' is to 4 erasers:

4.41 /3     =  x / 4       <======this is your proportion

 or rearrange

      4 *  4.41/3   = x  

(this results in x = $ 5.88  for 4 erasers )

Answer Link

Otras preguntas

When the body receives stimuli, which structure typically processes the stimuli?
How to draw a smiley face on the graph using the Y= button on a graphing calculator
a cube has surface area 6534 square feet. what is the volume
please help me solve for
The value of 7 in 67908 is blank times the value of 7 in 74702
Solve the equation 6x=2x+40
3/5x=52 is the answer 120 or 130
What are the (3) most common elements that bond together to form organic compounds?
Pollution is the only way that humans can cause changes to ecosystems. True or false?
fructuse, sucrose, and starch are all examples of ? carbohydrates, lipids,nucleic acids or proteins?