shaunaducannon shaunaducannon
  • 05-07-2022
  • Mathematics
contestada

Which of the following is the best buy?

a 6 oz box of rice for $0.90
a 12 oz box of rice for $1.93
a 16 oz bag of rice for $2.42
a 9 oz box of rice $1.25

Respuesta :

ewomazinoade ewomazinoade
  • 06-07-2022

The best buy is a 9 oz box of rice $1.25. (option d)

What is the best buy?

In order to determine the best buy, the unit cost of each option has to be determined. The best buy is the option with the lowest unit cost. The unit cost can be determined by dividing the total cost by the total quantity.

Unit cost = total cost / total oz

$0.90 / 6 = $0.15

$1.93 / 12 = $0.16

$2.42 / 16 = 0.151

$1.25 / 9 = 0.14

To learn more about division, please check: https://brainly.com/question/13281206

#SPJ1

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is not considered a mafic igneous rock?* Granite Gabbro Diabase Scoria Basalt
explain the causes of rise of Jung Bahadur in the politics of nepal​
Robert Campin's Mérode Altarpiece, shown below, was an early example of what?
can you help me find the area of the trapezoids ​
20. The area of the base of a triangular prism is 50 square centimeters. The height of the triangular prism is 8 centimeters. Which represents the volume of the
What should you use when prewriting for a creative piece? A. AT chart B. A bar graph C. a graphic organizer D. A Venn Diagram
list down the things you do every day, which you think are a result of intuitive thinking or rational thinking​
Does anyone know the correct way to add in-text citations in APA-style writing?
Impacts of tropical Cyclone Florence on the economy
What is the Round off 7352 679