HarmoniiE297381 HarmoniiE297381
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

Walmart is selling 3 lemons for $1.20. Jack needs to purchase 25 lemons to make a dessert. How much are 25 lemons?

Respuesta :

LibradoV140456 LibradoV140456
  • 03-11-2022

ANSWER

$10

EXPLANATION

We are given that Walmart is selling 3 lemons for $1.20.

To find the cost of 25 lemons, we have to first find the cost of one lemon.

Since we have that:

3 lemons = $1.20

1 lemon = $x

Cross multiply:

3 * x = 1 * 1.20

=> x = 1.20 / 3

x = $0.40

So, one lemon costs $0.40

To find the cost of 25 lemons, we have to multiply $0.40 by 25.

That is:

25 * 0.40 = $10

25 lemons cost $10.

Do you understand what I did?

Answer Link

Otras preguntas

Does anyone know how to do this please help it’s harder than it looks I have to use an image because it’s hard to put in words
This is my account in the PHILIPPINES ​
HELPPPPPPPP MEEEEEEE
2. What are three characteristics of a good summary?
Change each article and noun to the plural form. 1. la puerta 2. el mapa 3. a estudiante 4. la pizarra 5. el pupitre
Please someone help me out ! Im giving brainliest to people THATS ACTUALLY ANSWER
A fin whale is swimming at the speed of 35 km/h how many hours will it take to swim 7 km
How many 5/8 does it take to make 15/4?
I’ll give 20 points for the ans and equation.
please please please please help me out asap!