EnamH395298 EnamH395298
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 12 gallons of gas for $26.00, how much did you pay per gallon?

Respuesta :

DeannahE145479 DeannahE145479
  • 03-11-2022

To get pay per gallon, we divide the total payment by the total amount of gallons.

So,

Total Cost = 26

Total Gallons = 24

Pay Per Gallon = 26/24 = $1.08 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

what is a physical change
which arrow indicates the direction of a gradient of increasing solute concentration in the interstitial fluid surrounding a nephron?
symptoms of type 2 diabetes
arrhenius base definition
18 people ordered soup ans sandwiches for lunch. Each person had either soup or sandwich. the sandwiches cost $7.75 each and the doups cost $4.59 each. If the
Bob and mark talk about their families. Bob says he has 3 kids, the product of their ages is 72. He gives another clue: the sum of the ages of his children. Mar
how to increase breast size
what type of animal cells are haploid?
a string is attached to the rear-view mirror of a car. a ball is hanging at the other end of the string. the car is driving around in a circle, at a constant sp
how does energy flow through an ecosystem