KaylenY73439 KaylenY73439
  • 04-11-2022
  • Mathematics
contestada

You had $23 to spend on six avocados after buying them you had $5 how much did each avocado cost.

Respuesta :

CamC591244 CamC591244
  • 04-11-2022

I had $23 to buy 6 avocados. I got back home with $5, thus I spent $23 - $5 = $18 in avocados.

I bought 6 avocados, thus each one cost: $18 / 6 = $3

Each avocado cost $3

Answer Link

Otras preguntas

if 15 cot A = 8, then find the value of cosec A​
10 POINTS!! If the communities in Figure 5-1 were put in order of least to most biological diversity, they would be ____.
Which of the following inputs is normally considered to be variable in the short run? Select one: a. Money b. Capital c. Labor d. Time
Can someone help me with this?
What are the roots of x^2 -5x-4=0
PLEASE HELP ASAP! 40 POINTS!!!Read the excerpt from The Miracle Worker by William Gibson. ([ANNIE] is interrupted by a gasp: HELEN has stuck her finger and sits
Four-year-olds are not completely egocentric and 5-year-olds can exhibit some understanding of conservation. This indicates that Piaget may have underestimated
A circular jogging track forms the edge of a circular lake that has a diameter of 2 miles. Johanna walked once around the track at the average rate of 3 miles p
Lf we say that we have no sin we deceive ourselves, and there is no truth in us. Why then, belike we must sin, and so cons-quently die. Ay, we must die an everl
Bonjour,après avoir ecrit ce texte en français je dois le traduire en anglais.Merci à ceux qui prendront la peine de m'aider. Ce passage commerciale est une vra