LourdesY460099 LourdesY460099
  • 04-11-2022
  • Mathematics
contestada

a 3-meter roll of yellow fabric costs $4.80.what is the unit price

Respuesta :

NeelahU728268 NeelahU728268
  • 04-11-2022

Meters of yellow fabric = 3

cost = $4.80

To calculate the unit price, divide the cost (4.80) by the meters of fabric (3)

4.80 /3 = $1.6 per meter

Unit price = $1.6

Answer Link

Otras preguntas

Mrs. Funke has #40. At the market,she buys a dozen fillets of fish at 99k per dozen ,3stacks of vegetables at #1.25 each, 27 oranges at 7k each and 4.6kg of mea
Choose all that apply. Historical patterns are identified across which of the following? A. time and places B. ideas and events C. people D. institutions E. cul
PLZ HELP ME AND IF U CAN XPLAIN
a golf course is trying to determine par for a particular hole. calculate the value they should put on the sign where people tee off so they know what par is fo
The sum of three numbers is 72 the second number is three times the third the third number is eight more than the first what are the numbers
Your help will really be great plz help me
Read the passage. To Waken an Old Lady by William Carlos Williams Old age is a flight of small cheeping birds skimming bare trees above a snow glaze. Gaining an
please help me solve this exercise.!!find the value of tanx if sinx+cosx=1/5 and 0<x<π.​
Which statement best fits with Sociocultural theory? Select one: a. Children learn because their successful attempts are positively reinforced by adults. b. We
What are the 5 steps on the Maslow's Hierachy of Needs?​