DrayvinL731917 DrayvinL731917
  • 04-11-2022
  • Mathematics
contestada

Elijah had $22 to spend on six pencils after buying them she had $4 how much did each pencil cost.

Respuesta :

JessabellA601552 JessabellA601552
  • 04-11-2022

Given the following question:

Initial amount = $22

Bought 6 pencils

4$ left

[tex]22-3-3-3-3-3-3=4[/tex]

3 dollars per pencil

Answer Link

Otras preguntas

gregory, age 14, has started taking an increasing number of risks, such as not wearing a seatbelt and smoking pot. which of the following neurotransmitters is m
select a character from beloved who demonstrates irrational behavior. in a well-organized essay, analyze how this behavior can be considered reasonable and rela
If g(x)=f(x-3), then select all the statements that are true. The value of g(1) is 3 . The value of g(-1) is 1 . The value of g(-1) is 8 . The y-intercept of g(
help meeeeeeeeeeeeee pleaseeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
A sealed container holds 0.020 moles of ideal nitrogen (N2) gas at a pressure of 1.5 atmospheres and a temperature of 290 K. The atomic mass of nitrogen is 14.0
PLEASE HELP ITS A TIMED QUESTION Evaluate 5-4 and 5-2
general: what is represented on the x and y axis in this graph? what does the black observed line represent in each graph?
cigarettes create externalities. when the government earmarks revenues generated from cigarette taxes to help pay for public-health initiatives smokers are in e
Complete, balance and write the net ionic equation for the following reaction: CH3COOH(aq) + NaOH(aq)
Please this is needed please