JanesaV101120 JanesaV101120
  • 04-11-2022
  • Mathematics
contestada

if 13 game cost $260, how much does 1 game cost?

Respuesta :

GrimmS501415 GrimmS501415
  • 04-11-2022

Determine the cost of the game.

[tex]\frac{260}{13}=20[/tex]

So cost of one game is $20.

Answer Link

Otras preguntas

Towns and small farms developed in New Englan. Large plantations and very few towns developed in Virginia. Write a paragraph explaining these differences. Inc
Choose the equation that represents the line that passes through the point (6, −3) and has a slope of one half. y equals one half times x plus 6 y equals one
What two conditions must hold for a competitive market to produce efficient outcomes? Group of answer choices Firms must maximize profits, and consumers must al
Chovanec Corporation produces and sells a single product. Data concerning that product appear below: Per Unit Percent of Sales Selling price $ 170 100 % Variabl
The following question refers to the map below. Which of the following is evidenced in the map? a b C d Warfare led to the development of early agricultural soc
How does depriving a cell of ATP affecting cell transport
What two questions might you ask yourself as you attempt to relate a text to your own experiences?
Groups of adults are randomly selected and arranged in groups of three. The random variable x is the number in the group who say that they would feel comfortabl
Belize celebrates its independence from what country
The United States invaded Mexico in 1914 after sailors from a US warship were arrested in a bar fight. True or false?