CaidenceW464541 CaidenceW464541
  • 04-11-2022
  • Mathematics
contestada

32 oz for 3.29 or 24 oz for 2.59 find the unit rate

Respuesta :

BradlieO214068 BradlieO214068
  • 04-11-2022

The cost of 32 oz is $3.29

So, the cost of one oz is $3.29/32

The cost one oz is $0.1028

The cost of one oz is $0.102

The cost of 24 oz is $2.59

Then, cost for one oz is $2.59/24

Cost of one oz is $0.107

Since : 0.107 > 0.102

So, the better buy is 32 oz for 3.29

Answer : the better buy is 32 oz for 3.29

Answer Link

Otras preguntas

Researchers have found that matching asian-american clients with counselors who share their cultural values facilitates:
write a sentence about the jefferson administration that uses the term custom duties
The loss of a ________ species can lead to population declines or extinctions of species strongly connected to such species.
What determines an individual's inherited physical characteristics?
URGENTTTTTTT 20PT. Fiona chooses three towels from a group of five to pack in her beach bag for herself and her two brothers. Let the five towels be represented
600 + 3 in standard form
If a man is accused of a crime, can his friends and family serve on the jury of his trial?
Active ingredient refers to the main chemical in a drug that possesses the property to A. cause a toxic reaction. B. enter the gastrointestinal tr
he volume of the pyramid shown in the figure is cubic centimeters. If the slant height of the pyramid increases by 4 centimeters and its height increases by 2
Please help with this