NeithanY676513 NeithanY676513
  • 04-11-2022
  • Mathematics
contestada

can i have help with this?

Respuesta :

AnnasofiaF703969 AnnasofiaF703969
  • 04-11-2022

Solution

3 pounds of Organic apples cost $7.50

1 pound will be x

[tex]\begin{gathered} 3pounds=7.5 \\ 1pounds=x \\ x=\frac{7.5}{3} \\ x=\text{ \$}2.5 \end{gathered}[/tex]

1 Regular apples cost $2.00

Ver imagen AnnasofiaF703969
Answer Link

Otras preguntas

Which type of change must occur to form a compound? (1) chemical (3) nuclear(2) physical (4) phase
Horsetails and ferns reproduce by making millions of powdery spores. How are they transported? A. Dropped in place B. Blown by the wind C. Transported by insect
What is 3x+23+100x For math
As the temperature of a chemical reaction in the gas phase is increased, the rate of the reaction increases because (1) fewer particle collisions occur (2) more
What is the smallest structural and functional unit of the nervous system?
Why did the russian people burn their fields as they retreated eastward?
A man standing on a bridge throws a stone horizontally with a speed of 20m/s. The stone hits the water below 3 seconds later. How high is the bridge?
Name two parts of the water cycle in which contaminants can be introduced.
As the pH of a solution is changed from 3 to 6, the concentration of hydronium ions (1) increases by a factor of 3 (2) increases by a factor of 1000 (3) decreas
How can a nation improve its business climate?