KlisS2un8gSmurproeJ KlisS2un8gSmurproeJ
  • 05-03-2017
  • Mathematics
contestada

Three litres of milk cost r29,95 at shop a and two liters of milk cost r15,95 at shop
b.what is the cost per litre at each shop?

Respuesta :

taskmasters
taskmasters taskmasters
  • 17-03-2017
at first shop the 3 liters of milk cost 2995
cost per liter = cost / volume
cost per liter = 2995 / 3 L
cost per liter = 998 per liter of milk

at second shop the two liters of milk cost 1595
 cost per liter = cost / volume
cost per liter = 1595 / 2 L
cost per liter = 797.5 per liter of milk
Answer Link

Otras preguntas

Boyles law states that?
Advanced algebra help me answer it
This passage from chapter 4 of story of my life is an example of which story of plot
We will be learning about animals that live in the Arctic. Your assignment is to find information about one animal in the Arctic. Be sure that you find the foll
The sum of 5consecutive even numbers is 100. What is the first number in this sequence?
which impact did the civil war have on the spread of disease in Texas A. Disease decreased bc people left the area to fight in the war B. Disease increased bc m
a group of five people go out to eat and buy appetizers and main dishes they decide to split the bill so each person pays 20% of the total cost appetizers are $
ANSWER ASAP!!!!!! 20 POINTS AND BRAINIEST ANSWER!!! On the board, your teacher writes an example of how to find the median. One of the numbers is erased, leavin
WHICH OF THESE IS A SYMPTOM O ANOREXIA NERVOSA
how did the king kanissa’ai become very rich