Seudónimo Seudónimo
  • 05-03-2017
  • Mathematics
contestada

it cost jodi $44.88 to buy 12 of gas. what was the cost per gallon of gas

Respuesta :

amelia18
amelia18 amelia18
  • 05-03-2017
The answer is $3.74

I would use this proportion
$44.88/x 12/1
$44.88 times 1=$44.88
$44.88 divided by 12=$3.74
Answer Link
khuak877
khuak877 khuak877
  • 04-12-2019

Answer:

The answer is $3.74

Step-by-step explanation:

I would use this proportion

$44.88/x 12/1

$44.88 times 1=$44.88

$44.88 divided by 12=$3.74

Answer Link

Otras preguntas

The term that most accurately describes parmigianino's "madonna of the long neck" is
como resolver y=1-2.5
Décrivez ce que vous feriez si vous gagniez la loterie en utilisant le conditionnel. Enregistrez au moins cinq phrases avec cinq verbes différents en français,
A ball is released at a height of 8 inches to roll inside a half-cylinder it rolls to a height of 2 inches on the other side of the cylinder on roll 1 each time
A container holds 16 quarts of juice. How much is this in gallons
List and describe two conflict-resolution guidelines and explain why each is important
Convert the equation: y+7=-2(x-3) into slope-intercept form.
What is the value of x in the equation -2/5x-2=18 -50 –40 –8 –6
Add: 1⁄2 + 2⁄5 + 1⁄4 =
A package of hotdogs usually contains 10 hot dogs and a package of buns usually contains 12 buns. How many packages of hotdogs and buns should a person but to b