If 4 cans of tomato sauce cost 2 dollars , what is the unit price for 1 can of tomato sauce? step by step on how to figure this out please thank you

Respuesta :

To find the unit price take price of $2 and divide by the number of cans 4
$2/4 = 0.5 So I can is $0.50.
Q&A Education