iAmNotKylie
iAmNotKylie iAmNotKylie
  • 05-04-2017
  • Mathematics
contestada

Please help and show work!!!!!!!! (only number one)

Please help and show work only number one class=

Respuesta :

Kay182
Kay182 Kay182
  • 05-04-2017
The 8 pound bag for $7.40 would be a better buy
Answer Link
Аноним Аноним
  • 05-04-2017
Find the unit sales price for each bag of cat food. 

7.4/8=$0.93
5.38/4=$1.35

The better buy is the 8-pound bag of cat food for $7.40.

Answer Link

Otras preguntas

How many men walked on the moon during the apollo mission?
Perry made a wooden cube with an edge length of 8.5 inches in shop class. He painted half the faces of the cube red and the other half yellow.What is the surfac
Multiply (2x2 + 3x − 6)(x − 1). 2x3 + 3x2 − 6x + 6 2x3 − 18x2 − 3x + 6 2x3 − 12x2 + 3x + 6 2x3 + x2 − 9x + 6
In rectangle ABCD with side AD = 6 cm, point M is the midpoint of side CD and m∠AMB= 90°. Find the perimeter of the rectangle.
What else would need to be congruent to show that ABC equals XYZ by SAS
Three years ago, Jolene bought $500 worth of stock in a software company. Since then the value of her purchase has been increasing at an average rate of 13 1/2%
All of the frozen water on Earth is found in the cryosphere hydrosphere biosphere atmosphere
Is screamo/emo music good for kids/teens to listen to?why? im doing a research paper and need different opinions
WHY IS MOHANDAS GANDHI SUCH A UNIVERSALLY REVERED FIGURE IN WORLD HISTORY
6x + 8 = 2x + 4 A: -4 B: -1 C: 4 D: 0 Please comment below