Seudónimo Seudónimo
  • 05-04-2017
  • Mathematics
contestada

Peanuts in bulk bins at the grocery store cost $0.30 per ounce.How much would 2 pounds of peanuts cost?

Respuesta :

Rvpunzzel Rvpunzzel
  • 05-04-2017
1 pound is 16 ounces so multiply by .30 to get 4.80 times 2 bc theres 2 pounds which will be $9.60
Answer Link

Otras preguntas

Diderot and Voltaire would best be described as what? Monarchs who tried to use their power for the good of society Leading political and social writers of th
Compare: While the number of atoms in a mole is constant, the number of grams in a mole changes based on the element. The number of grams in a mole (g/mol) is k
I will mark you brainiest If the answer is correct
A manufacturer knows that their items have a normally distributed length, with a mean of 16.6 inches, and standard deviation of 1.8 inches. If one item is chose
Question You and a friend tutor for a total of 12 hours. Use the tape diagram to find how many hours you tutor. You tutor for hours.
Manny está viendo las últimas tres temporadas de un popular programa de televisión. Vio 8 episodios en 6 horas. A este ritmo, ¿cuántos episodios verá en 15 hor
11 buses can carry 495 passengers how many peple can fit in 8 buses
Write a description of a mysterious scene at night. You should consider:a. what setting you are describingb. what mysterious features it hasc. how it feels to b
Kevin has money in two savings accounts. One rate is 7% and the other is 8%. If he has $150 more in the 8% account and the total interest is $51, how much is in
What is 6/7 x 14 pls help me