HELPME1123 HELPME1123
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

You had $20 to spend on seven avocados. After buying them you had $6. How much did each avocado cost?

Respuesta :

patrickcavaleri
patrickcavaleri patrickcavaleri
  • 02-05-2017
They each cost 2 dollars

Answer Link
Homeworkslayer69
Homeworkslayer69 Homeworkslayer69
  • 02-05-2017
$20 - $6 = $14 so she spent $14 on avocados. if she bought 7 of them, each avocado would equal the same amount so 14 ÷ 7 = 2

so she spent $2 on each avocado.
Answer Link

Otras preguntas

How much money would be collected if 24 sweatshirts were sold?
.Most otters are solitary. What is different about the Kaveri riverecosystem that allows them to exist in such large groups? I need help ...
angle 0 is in the second quadrant, and sin 0=3/5
Now that you have read act 3, scene 2, it is important to compare the central ideas that Brutus and Antony convey to the audience at Caesar’s funeral. In a wel
Find the area of the figure.
why did Anne Frank make presents for everyone for Hanukkah
Complete pattern and find the rule 1,3,9,27,81
i need help my history teacher has us doing a project and i need to answer this questions portugal was able to claim these various locations and how they took c
I don’t know... please help
What are the three principles of enzyme action?