On Monday Joe bought 10 cups of coffee and 5 doughnuts for his office at the cost of $16.50. It turns out that the doughnuts were more popular than the coffee. On Tuesday he bought 5 cups of coffee and 10 doughnuts for a total of $14.25. How much was each cup of coffee?

Respuesta :

How I would solve this would be pretty simple. Divide 14.25 by 5 to get 2.85 cents IN conclusion Each cup of coffee is worth 2.85 

Hope I helped :)

Brainliest if satisfied
Q&A Education