djnate45 djnate45
  • 05-05-2017
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, 4 pints of ice cream cost $9.36. How much would 40 pints of ice cream cost?
A.
$93.60
B.
$112.32
C.
$97.60
D.
$89.60

Respuesta :

Homeworkslayer69
Homeworkslayer69 Homeworkslayer69
  • 05-05-2017
A. $93.60

40/4=10

10*9.36 = 93.60
Answer Link
DevinD44 DevinD44
  • 05-05-2017
The correct answer is A 93.60 

Answer Link

Otras preguntas

Replace the direct object with the correct direct object pronoun.ana lee un libro en la biblioteca. a.ana los lee en la biblioteca. b.ana lee la en la bibliotec
What is the perimeter of trapezoid JKLM?
How to solve this problem
You are told that your credit score of 650 is better than 40% of the population. Your neighbor has a credit score of 600. Which of the following could be true?
using mixed numbers whose sum is 1 3/5
What cathedral feature absorbs the force from the weight of the walls and roof? A. jambs B. tympanum C. archivolts D. flying buttresses
Describe how the south felt about being military districts
How do i divide whole numbers
Why did britain pass the tea act?
Please help me thank you