Juliana2003 Juliana2003
  • 05-07-2017
  • Mathematics
contestada

Jelly beans come in a bag of 8 oz for $2.99 , what is their unit rate

Respuesta :

Jordan990
Jordan990 Jordan990
  • 05-07-2017
2.99÷8=0.37375

$0.37375/oz is the unit rate
Answer Link

Otras preguntas

The image below shows a sign celebrating the release of the 52 American hostages from Iran in 1981. Black and white image with an American flag in the backgrou
What is the measure of angle C?
What is the price of one crate of flowers? Write the unit rate as a decimal in dollars and cents.
Find all square roots of 9.
ill give a brainliest please help
Please help me with this as soon as possible. It's due today!
Read the paragraph below. Choose the main idea from the list of sentences that follow. The state of Hawaii is an archipelago made up of eight major islands Each
Hello i have to take attendance for my school between 9:00am-10:00am thats what they said is it okay if i do it at 10:43am
What is the length of a diagonal of a cube with a side length of 1 cm? 2cm 3 cm 4 cm 5 cm
Question 9 of 10 2 Points Which is the most common type of white blood cell? O A. Macrophages B. Neutrophils O c. Antigens O D. Lymphocytes