HurricaneTide
HurricaneTide HurricaneTide
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

$1.12 for 8.2 ounces? Unit Rate

Respuesta :

mushu949
mushu949 mushu949
  • 03-10-2017
That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)

First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659
Answer Link

Otras preguntas

the area of Alicia's garden is 81 square feet. what are the dimensions of her garden?
What Is Solar Radiation?
There are 25 servings in 12.5 once bottle of olive oil. How many oncees are in a serving?
why are fossils of clams more numerous than those if the worms or cnidarians ?
how do you convert mol dm-3 to gdm-3 and vice versa
when did grass evolve?
What are Some of the Most Common Energy Sources?
When an object is charged, what type of subatomic particle is transferred between objects?
a map has a scale of 2 in : 25 mi. The map shows a highway is 31 inches long. how long is the actual highway?
simplify p8/p2can you help me with this question...anyonnnneee...????