Diana060
Diana060 Diana060
  • 04-10-2017
  • Mathematics
contestada

Sara pays $11 for 2.75 pounds of cheese.what is the cost per pound

Respuesta :

umarkhan123 umarkhan123
  • 04-10-2017

you just need to divide 11 by 2.75 which would be $4


Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-10-2017
The answer is $4 a pound.
Answer Link

Otras preguntas

Match the numbers and alphabets.1. Inertia                                                                       a. amount of matter in an object2. mass
Answer please!!! 10 points. (No rude answers)
During a certain calendar year there were three months in a row so that each month had exactly 4 Saturdays. Find all possible choices for three consecutive mont
What is the first step in the price planning process?
Rearrange formula A=r2 For r
What can readers infer about Hurston from her voice in Their Eyes Were Watching God?
Yesterday, Jack drove 44 1/2 miles. He used 1 1/4 gallons of gasoline. What is the unit rate for miles per​ gallon?
Yara multiplies and divides a certain number by the same power of 10. The product she gets is 40,000 and the quotient she gets is 0.000004. Find yara’s Number a
What action should the nurse take for compartment syndrome?
list some ways a DNA strand is similar to a ladder