rbrianmatthewsoxbqvy rbrianmatthewsoxbqvy 05-10-2017 Mathematics contestada A hand tool manufacturer produces a product for which the variable cost is $5.35 per unit and the fixed costs are $16,000. The company sells the product for $8.20 and can sell all that it produces.