kstubli kstubli
  • 05-10-2017
  • Mathematics
contestada

A 3-foot piece of wire costs $0.76. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 05-10-2017

divide total cost by length:

0.76 / 3ft = 0.2533 cents per foot

 rounded to nearest cent = 0.25 cents per foot

Answer Link

Otras preguntas

events of ww2 that led to UDHR
find the following sum and prove your claim: (1*2)+(2*3)+..+n(n+1).
1.How would you describe a person that wants to help his family ? 2. How would you describe a person that is hopeful?
What would be most useful to help make a simple compass a nonmetal bar,a round metal can,a small iron nail,or a Quartz needle
How do you say "Some brown spiders"?
please help Evaluate the expression when r = 8.2 and s = –3.7. r – 2s A. –22.94 B. 0.8 C. 4.5 D. 15.6
A bottle of fruit juice is 800 milliliters. How many liters of fruit juice are in 120 bottles?
please help Evaluate the expression when r = 8.2 and s = –3.7. r – 2s A. –22.94 B. 0.8 C. 4.5 D. 15.6
How are carbon, hydrogen, and oxygen alike?
a sporting goods store offers a 40% discount on all gulf clubs. rocco spent 20% of the money in his savings account on a golf putter. he paid $48 for the putter