The 26-oz jar of chocolate fudge costs $3.12. The 16-oz jar costs $2.40. How much can you save on each ounce by choosing the better buy?

Respuesta :

the 26 jar is $0.12 per oz and the 16 jar is $0.15 per oz. I think the answer is you save $.03 by buying the 26 oz jar.
Q&A Education