babytay2x babytay2x
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

Matt can buy an 8-ounce jar of salsa for $2.79 or a 15-ounce jar of salsa for $5.54. Which jar has the best unit rate.

Respuesta :

kidkirocon kidkirocon
  • 02-11-2017
8 ounce jar hasthe best unit rate


Answer Link
MackenzieKennedy000 MackenzieKennedy000
  • 29-01-2020

Answer:

8 ounce jar

Step-by-step explanation:

you set it up as a proportion then divide the fractions do not cross multiply you would get the wrong answer

Answer Link

Otras preguntas

Explain why a mixed number is not in the set of intergers or whole numbers
A six−sided die, with sides numbered 1,2, 3,4,5, and 6, is tossed. What is the probability of tossing a number less than three?
If -2(3y+5)=-4, find the value of 5y
Who was the so-called new middle-class? What was the role of expertise and organization in this new professionalism?
Natalie picked 135 berries in 15 minutes. If she continues picking at that rate, how long will it take her to pick 486 berries?
In 1940 What was Germany’s initial strategy for conquering Britain?
If 604-72=___,then 532+___=604.Explain the process of checking your work.
Find the original cost of a rocker selling for $159.95 at 20% off.
what is a post hoc fallacy?
what are some fun facts on animal and plant cells.