math538
math538
05-11-2017
Mathematics
contestada
Which ingredient costs the most per pound?
Respuesta :
sammi1916
sammi1916
05-11-2017
This is would be carrots.
Answer Link
itmye84
itmye84
05-11-2017
Potatoes: 7.56/6.3 = 1.2 dollars per pound
Carrots: 12.30/8.5 = 1.8 dollars per pound
Beef: 9.56/4 = 2.39 dollars per pound
Bell Peppers: 1.25/2.50 = 0.50 dollars per pound
Beef costs the most per pound
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 24+ )
Otras preguntas
here are members on the board of directors for a certain non-profit institution. a. If they must elect a chairperson, first vice chairperson, second vice ch
Uses of pressure and the uses of density
The poor plague ridden residential areas of the town were shut off from the rest of the world.Edit the above sentence and include the correct use of hyphens.
Find the number c that satisfies the conclusion of the Mean Value Theorem on the given interval. (Enter your answers as a comma-separated list. If an answer doe
Scarlett bought an ant farm with 80 ants. Frond the following week forward, the ant population tripled every week. Let g(n) be the number on ants in scarletts f
A circle has an area of 30in². What is the area of a 60° sector of this circle?
What does x equal in the equation 4x + (−3) = 5x + 3?
3x to the 2nd power +4y to the 2nd power x=2 y=1 z=-3
Describe the Battle of Antietam and how it’s results affected Lincoln’s stance on slavery.
-2x-3=-9. What does x equal?