herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

samcole8855
samcole8855 samcole8855
  • 01-12-2017
I think it would be c= 1.76n
Answer Link

Otras preguntas

Using psychological techniques such as free association to explore a client’s early relationships is characteristic of what type of treatment?
WORTH A BRAINLY In a paragraph, describe how the Underground Railroad worked. Also, explain the role Harriet Tubman played in helping people escape slavery.
Solve for x in the diagram below?
Create your own simple metaphor illustrating how demand and supply work together to create equilibrium. Label the following on your metaphor: quantity demanded,
Why do you want to work for Rev?
Which was among president nixon’s original proposals to help the us economy? cutting interest rates balancing the us budget increasing us government spending en
In 1937, the war known as this began
How do people in rural areas of east africa make a living?.
What does it mean to appreciate culture? Using complete sentences, give an example of a way people can appreciate a culture that is different from their own.
If the steady-state rate of unemployment equals 0. 125, the rate of job findings is 0. 56, then the fraction of employed workers who lose their jobs each month