chrishon2000 chrishon2000
  • 04-12-2017
  • Mathematics
contestada

Marion is making trail mix for a group camping trip. She buys 3 pounds of granola for $3 per pound and 0.75 pounds of raisins for $2 per pound. What equation can you use to find the price per pound of the trail mix?

Respuesta :

OreanWalter
OreanWalter OreanWalter
  • 07-12-2017
the answer to your Q it is 25$ that is how much is for all of the raisins and granola bars
Answer Link

Otras preguntas

classify wine and beef stew as homogeneous or heterogeneous.
Why do cellular organelles have different structures
8 (40+7) = ( 8. ) + (8 7
David and Sue are playing a card game. David’s score is –12. David’s and Sue’s scores differ by 7 points. Which expressions could represent Sue’s score? Choose
According to their party platform, the Democratic party would likely oppose an effort to __________. a. alleviate poverty b. remove business regulations c. refo
There are ________ of muscles that are responsible for chewing movements or mastication. A. Two pairs B. Three pairs C. Four pairs D. Five pairs
if the mass is 180g and the volume is 90g what is the density
How many moles of water, H2O, contain 2.0×1022 molecules of water?
solve the equation: Show work step by step -14=-5+3c
Solve 3x-1=10 A) 3 B) 11/3 C) 3/11