Lissyboo Lissyboo
  • 04-12-2017
  • Mathematics
contestada

Electric wire: $1.49 for 3 ft. $.69 for 18 in.
Find each unit price. Which is th better buy? Explain.

Respuesta :

jayslayer
jayslayer jayslayer
  • 04-12-2017
$1.49 3ft or $.69 1.5ft

69*2=138

$149 for 3ft or $1.49 1.5ft

options two are better buys


Answer Link

Otras preguntas

Born as Saul, his name is known as _________ and he spent his entire life after conversion spreading Christianity.
Quentin is making a tile design with 35 tiles how can he set up the tiles so there are an equal number of tiles in each row
wat would happen if both cold air masses had the same temperature
In which quadrant does the point (–10, 9) lie? A. Quadrant I B. Quadrant II C. Quadrant III D. Quadrant IV Need an actual answer...
Read the following sentences. Select the answer if the underlined term in a sentence is used correctly. Choose all answers that are correct. A. Julius Caesar wa
True or false: Most of a breaker' s energy is concentrated along beaches.
Do your cells use food to directly power their various functions? Explain your answer.
5(wx-v)=9(x+v) make x the subject
Julius Caesar a. reformed the calendar b. marched his army on Rome c. attempted to help veterans d. did all of the above
which continent includes 45 degrees north latitude and 115 degrees East longitude