Seudónimo Seudónimo
  • 04-12-2017
  • Mathematics
contestada

$12 for 8 pounds of peanuts (blank) per pound

Respuesta :

tgpatterson02
tgpatterson02 tgpatterson02
  • 04-12-2017
To solve, divide the dollars by the pounds of peanuts to find the cost per pound:

12/8 =1.5 

So, it cost $1.50 per pound of peanuts.

Hope this helps!
Answer Link
Zoey04 Zoey04
  • 04-12-2017

[tex] \frac{12}{8} = \frac{12 \div 8 }{8 \div 8} = \frac{1.50}{1} [/tex]
So for 1 Bag it is $1.50
Answer Link

Otras preguntas

What is the value of t and what is the answer to this equation? 2(3t+5)-4(2t-1)=6
Why have there been so many conflicts over land throughout Japan's history?
Nenn Co.'s allowance for uncollectible accounts was $180,000 at the end of 2011 and $190,000 at the end of 2012. For the year ended December 31, 2012, Nenn repo
Pls help high pionts! (HC)The Mystery of Loch Ness By Kayden Mitchell Of all the mysteries in the world, none has been as popular as that of the Loch Ness Monst
please help me will do any thing
What led to the Dust Bowl? A. Tornados B. Soil erosion C. Excessive wind D. Too much government regulation
Which statement about immigrants in the late 1800s are true A many immigrants arrived in America enable to speak English with no jobs B many immigrants were fl
5(x - 6) + 2 = 7x - 8 what is x
Why did the sinking of a British ship move American to war?
Can someone please help me on this ty!! ❤️