lureidat2 lureidat2
  • 05-12-2017
  • Mathematics
contestada

Determine the cost of 5 pounds of bananas if 2 pounds cost $1.16.

Respuesta :

supportedbypitbulls
supportedbypitbulls supportedbypitbulls
  • 05-12-2017
1.16 ÷ 2 = .58
So cost per pound is .58
.58 x 5 = 2.9
So the cost of 5 pounds of bananas would be $2.9
Hope it helps!
Answer Link
VivaciousLyla
VivaciousLyla VivaciousLyla
  • 05-12-2017
Hey You!

For this question, you must use division and multiplication:

1.16/2 = 0.58

That means each pound costs $0.58.

0.58 × 5 = 2.90

So, 5 pounds of bananas cost $2.90.
Answer Link

Otras preguntas

In standard form 80 tens and 73 ones?
Long-term studies of certain species of squirrels in California revealed that some of the squirrels move nearly two kilometers from where they are born. What in
what role did the vizier play in ancient egypt
what is a scientific species designation
¿Alguien sabe donde puedo descargar estos libros? ¡urgen! -Tecnología 2 de la editorial larousse -Complemento matemático 2 Los dos son de secundaria
dramatic irony is present when ? A . neither the audience nor the character know what will occur B . a character acts unexpectedly C . a character says the oppo
what is the answer please.
Which of the following pairs are true cognates? ropa – rope copa – cup fábrica – fabric teléfono – telephone
how did westward expansion affect native americans?
which three terms relate to ancient egypt? belief in the afterlife cremation polytheism democracy honoring cats