helpme206 helpme206
  • 05-12-2017
  • Mathematics
contestada

At the market 2.4 pounds of peas cost $4.68 how much does one pound of peas cost

Respuesta :

EdmondHS EdmondHS
  • 05-12-2017
Take the price of the peas, and divide that by the pounds of peas you will get. That will give you how much per pound of peas.

4.68/2.4=1.95.

Meaning a pound of peas would cost $1.95.
Answer Link
junior851 junior851
  • 05-12-2017
Meaning a poud if peas is $1.49
Answer Link

Otras preguntas

In a learning experiment, a monkey is taught to pull levers. One lever will give him a piece of fruit, a second lever will yield nothing and a third lever will
Makes Me Wanna Holler, is a book that shows me scientific crime theories that I have learned in class and how it affected a person, which is not a fixed issue i
Which lists the steps of Meiosis II in the correct order? anaphase II, metaphase II, prophase II, telophase II prophase II, metaphase II, anaphase II, telophase
You are a consultant to a large manufacturing corporation considering a project with the following net after-tax cash flows (in millions of dollars): Years from
The owner of a fish market has an assistant who has determined that the weights of catfish are normally​ distributed, with mean of 3.2 pounds and standard devia
What is the first step in evaluating the expression 3 × (5 + 4) – 27 ÷ 9
Should you speak to adults like you speak to your friends?
How many words are in the book I beat the odds? By Michael oher
How can (5^2)^3 be written using a single exponent
Frederick Lugard justifies Britain's actions of imperialism by saying that