1. There are 14 blue marbles, 8 red marbles, and 12 green marbles in a jar. What is the ratio of the
total number of marbles to the number of red marbles? 99 points!!!!!!!!!!!!!
(1 point)
24:8
34:8
8:34
8:24
2. Which of the following ratios is equivalent to 15/20? (1 point)
200 to 150
3:5
5/4
45 to 60
3. A car travels 416 miles in 8 hours. At that rate, how far will the car travel in 22 hours? (1 point)
104 miles
151.3 miles
1,144 miles
3,328 miles
4. 26 gallons of gas cost $80.08. What is the unit rate of 1 gallon of gas?
$2.98 per gallon
$3.08 per gallon
$4.16 per gallon
$308.00 per gallon
5. If the unit price for cantaloupe is $0.65 per pound and Sally pays $1.95 for a cantaloupe, how
many pounds does her cantaloupe weigh?
(1 point)
2 pounds
3 pounds
4 pounds
5 pounds
7. Solve the proportion w/36 =15/18 .
(1 point)
W = 5
W = 10
W = 15
W = 20
8. The length of a fence on a scale drawing is 6 cm. If the scale is 1 cm:4 m, what is the actual length of the fence?
10 m
18 m
24 m
48 m
9. The distance between Ridgeview and Tarragon is 7.6 inches on a map. If the scale on the map is 1 inch = 25 miles, what is the actual distance between the two towns?
(1 point)
19.0 miles
32.6 miles
190 miles
326 miles