johnhuang7311 johnhuang7311
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

Write the converse of the following statement: "If oranges are sold at four for 99cents, then each orange costs less then 25cents"

Respuesta :

joshua2020181 joshua2020181
  • 01-12-2015
if each orange costs less than 25 cents, then oranges are sold at 4 for 99 cents

Answer Link
JohnHuang731 JohnHuang731
  • 01-12-2015
If each orange costs less then 25cents, then four oranges are sold at 99 cents.
Answer Link

Otras preguntas

if sinx=4/5 what is cos(90-x)
The only way to avoid plagiarism in an argumentative essay is to explain how the research was conducted. organize thoughts and facts clearly. create a citation
is $24 saved after 3weeks equivalent to$52 saved after7 weeks
what is the meaning of web browser
How Do You Receive Brainly Points? Just By Answering A Question Or Do You Need Your Answer To Be Certified?
What's wrong with sentence "she's going with us."
O Captain! my Captain! a line addressed to the assassinated President Lincoln is an example of apostrophe. True False
In 1980, colleges enrolled 12,086,800 students. In 2000, colleges enrolled 15.312,300 students. About how many more students in millions, enrolled in 2000 than
How many composite numbers are between 1 and 100?
what process converts food molecules into atp