Respuesta :

4 roses will cost 44 since 55 divided by 5 is 11 and 11 multiplied by 4 is 44. (: Hope this helps

Based on the information given, the cost of 4 roses will be $44.

From the information given, it was stated that 5 roses cost $55. Therefore, the cost of one rose will be:

= $55/5

= $11

Therefore, the cost of 4 roses will be:

= 4 × $11

= $44

In conclusion, the cost will be $44.

Learn more about equations on:

https://brainly.com/question/13763238

Q&A Education