xitlalick86
xitlalick86 xitlalick86
  • 02-02-2018
  • Mathematics
contestada

you can buy a 6 rolls of toilet paper for $6.97 or 12 pack for $9.24. which is better to buy

Respuesta :

AthenaSinclair AthenaSinclair
  • 02-02-2018
if you divide $6.97 by 6 (to find how much each roll is) you would get about $1.16 per roll and if you divide $9.24 by 12 you would see that each roll is $0.77 each. this tells you that the 12 pack of toilet paper is the better deal because each roll is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

What were major causes of the dust bowl apex
How did the writings of scholars, such as Aristotle, influence the renaissance periods perception of women?
What was the main point of Truman doctrine ?
Who was not a famous harlem renaissance Artist during the 1920s
27 is what percent of 108? 27 is ___% of 108
Industrialization led to the emergence of "big business" when investors started purchasing shares of stock in ______________.
Given the parent function of [tex]f(x)=x^4[/tex], what change will occur when the function is changed to [tex]f(\frac{1}{2} x)[/tex]?
Energy derived from hot rocks and fluids beneath the earth’s surface is _____.
What is an example of providing positive feedback in communication
48 ^4/5 simplified???