A grocery store sign indicates that bananas are 6 for $1.50, and a sign by the oranges indicates that they are 5 for $3.00. Find the total cost of buying 2 bananas and 2 oranges.

Respuesta :

A grocery store sign indicates the following => 6 bananas for 1.50 dollars => 5 Oranges for 3.00 dollars. Find the cost if you only want to buy 2 bananas and 2 oranges. Solutions: => 6 Bananas for 1.50 dollars => 6 / 2 = 3, thus 1.50 / 3 = 0.5 Thus, the price of 2 bananas if 0.5 dollars. => 5 Oranges for 3.00 dollars => 3 / 5 = 0.6 dollars. You want to buy 2 => 0.6 * 2 = 0.12 dollars. Thus, the price of 2 oranges is 0.12 dollars.